monitoring z kartami pasywnymi vs geolokalizacja z kartami aktywnymi

Monitoring i pasywne karty, a Geolokalizacja i aktywne karty

Monitoring vs Geolokalizacja
Monitoring vs Geolokalizacja

Przemysł 4.0 otwiera zupełnie nowe możliwości. Integracja systemów monitoringu z geolokalizacją to jak połączenie dwóch różnych zmysłów. Sama geolokalizacja jest jak słuch,a Monitoring to wzrok. Każdy z osobna sprawia, że nie jesteśmy w pełni sprawni. Dopiero gdy oba te zmysły się zintegrują to możliwe staje się wykrywanie ruchu osób, które nie powinny znajdować się w danym obszarze. Wykrywanie nieproszonych gości jest już w zasięgu naszych możliwości.

Programowanie reguł w obszarze codziennej pracy, które wspomagać mają nasze działania to już nie marzenia, a realne możliwości jakie oferują dopracowane systemy geolokalizację oparte o technologię BLE.

Systemy IF THIS THAN THAT (IFTTT) dotychczas kojarzyły się z automatyzacją programów i aplikacji, aby alarmować nas gdy dzieje się zdarzenie, które wcześniej zdefiniowaliśmy. Teraz już nie tylko możemy definiować to co dzieje się w naszym komputerze czy smartfonie, ale również możemy definiować to co dzieje się na obszarze naszej produkcji w czasie naszej pracy. Możemy programować zdarzenia związane z opuszczeniem danej lokalizacji przez innego pracownika. Otrzymujemy powiadomienie gdy nasz przełożony wejdzie lub opuści teren zakładu. Gdy umówimy się z inną firmą na użycie danego sprzętu to system powiadomi nas gdy skończą i opuszczą dane miejsce pozostawiając sprzęt, aby móc przyjść i z niego korzystać. Programowanie niezliczonej ilości reguł i ich kombinacji związanych z ruchem osób i wykonywaniem przez nich różnych działań i akcji na obszarze gdzie stosowany jest system geolokalizacji InnerWeb® to przyszłość, która odmieni oblicze przemysłu jaki znamy.

Automatyzacja procesów jest już na tyle przyjazna, że użytkownicy nie muszą klikać aplikacji za każdym razem, aby wskazać, że rozpoczynają pracę czy też idą w inne miejsce.

Wystarczy, że zrobią to raz. Dzięki geolokalizację system sam będzie przełączał pracowników między lokalizacjami i wskazywał nad czym obecnie pracują. To właśnie dzięki temu, że znamy dokładny czas pracy w różnych lokalizacjach jesteśmy wstanie stworzyć Kartę Oceny Ryzyka Pracownika na podstawie realnych zmierzonych wartości a nie na podstawie przypuszczeń i domysłów.

Obserwacja ruchu pracowników podczas wykonywania i realizacji procesów produkcyjnych to jedyny sposób aby dogłębnie przeanalizować proces i zwrócić uwagę na te aspekty, które bezpośrednio wynikają z ludzkiej natury. Wiele procesów produkcyjnych zakłada, że człowiek będzie zachowywał się jak robot i wykonywał wiele czynności wg schematów, które w teorii wyglądają bardzo dobrze ale w praktyce są nie do osiągnięcia. Dopiero gdy weźmie się pod uwagę fakt, że człowiek miewa gorsze i lepsze dni i że ma swoje potrzeby, będzie można tak dopasować proces aby oczekiwane wyniki były bardziej realne.

Gdy wdrażano systemy monitoringu ludzie sprzeciwiali się temu. Podobnie jest w przypadku systemów geolokalizacyjnych. To naturalne, że obawiamy się postępu. Dziś nikt nie obserwuje monitorów do czasu aż pojawi się wypadek lub kradzież czy też inne zdarzenie, które trzeba wyjaśnić. Podobnie jest z systemem geolokalizacji. Na co dzień wykorzystuje się go do pracy. Daje nam wiele cennych informacji. Dopiero gdy stanie się coś co wymaga weryfikacji, dział BHP weryfikuje przyczyny zajścia i analizuje zdarzenie.

Nauczmy się korzystać z tego co nas otacza. Geolokalizacja daje nam więcej niż zabiera.
MONITORING I PASYWNE KARTY
vs
GEOLOKALIZACJA I AKTYWNE KARTY
MONITORING
PASYWNE KARTY
GEOLOKALIZACJA
AKTYWNE KARTY
1OBECNOŚĆ, CZAS
W PRACY I DOSTĘP
2CZAS PRACY
W POSZCZEGÓLNYCH
LOKALIZACJACH
X
3KARTA OCENY
RYZYKA PRACOWNIKA
X
4POTWIERDZENIE OBECNOŚCI
PRZY WERYFIKACJI PRAC
X
5ALARM PRZY WEJŚCIU
DO STREFY NIEBEZPIECZNEJ
X
6ALARM
PRZED-POŻAROWY
X
7LOKALIZACJA OSÓB
PODCZAS
EWAKUACJI
X
8HISTORIA RUCHU
WSKAZANYCH PRACOWNIKÓW
X
9ANALIZA PRZEBIEGU
PROCESU I CZASU
REALIZACJI
X
10NAGRANIE PRZEBIEGU
WYPADKU
11ANALIZA ŚWIADKÓW
WYPADKU I JEGO PRZYCZYN
X
12ALARM GDY ZBLIŻA SIĘ
WÓZEK WIDŁOWY
X
13JEŻELI <ON> ZROBI <TO>
WTEDY ALARM
X
14WYKRYCIE OSÓB NIEPROSZONYCH
NA ZAKŁADZIE
X
Monitoring vs Geolokalizacja

Autor: Marcin Worecki