Internet rzeczy (Internet of Things, w skrócie IOT) jest to koncepcja polegająca na połączeniu urządzeń z internetem lub innymi urządzeniami, korzystając bezpośrednio z sieci bezprzewodowych i stanowi najważniejszy element Przemysłu 4.0. Technologia ta w swoim zakresie obejmuje współczesne telefony, kamery, czujniki ruchu, pojazdy, maszyny przemysłowe, stacje pogodowe, a nawet zmywarki i codzienną garderobę. Niemal każdy przedmiot można połączyć z siecią, nawet jeśli nie został wyprodukowany z myślą o IOT, ponieważ w większości przypadków można rozszerzyć jego funkcjonalność. Dzięki temu rozwiązaniu obserwujemy szeroką pojętą digitalizację.

System InnerWeb kładzie bardzo duży nacisk na rozwiązania, które mają za zadanie ułatwić oraz zaoszczędzić czas pracownikom. Jednym z takich rozwiązań jest wystawianie elektronicznych pozwoleń na pracę czyli E-pozwoleń. E-pozwolenia to zdigitalizowane wersje papierowych dokumentów, które są automatycznie zapisywane na serwerze. Dzięki temu rozwiązaniu pracownicy ubiegający się o takie pozwolenia nie muszą wypełniać papierowej dokumentacji i szukać osób, które zatwierdzą im to pozwolenie. Wystarczy jedynie skorzystać z aplikacji, którą mają zainstalowaną na urządzeniu mobilnym. Pracownik wtedy uzupełnia jedynie podstawowe pola, a system zrobi już wszystko dalej sam. Do systemu InnerWeb możemy wprowadzać dużą ilość danych jak również podłączyć różne maszyny i urządzenia.

Tak właśnie funkcjonuje Internet Rzeczy.

Mając dane w wersji elektronicznej możemy generować automatycznie statystyki, które do tej pory wymagały znacznie więcej uwagi i zaangażowania. System może sam kontrolować czy np. pracownicy mają aktualne badania lekarskie oraz uprawnienia. Nie trzeba szukać dokumentacji dotyczącej jakiegoś urządzenia czy maszyny. Wszystko to jest podpięte w wersji elektronicznej do aplikacji InnerWeb.

Jest to możliwe dzięki zastosowaniu urządzeń iBeacon oraz specjalnie dedykowanemu oprogramowaniu. W związku z tym aplikacja, którą będziemy mieli zainstalowaną w telefonie w czasie rzeczywistym zlokalizuje wszelkiego rodzaju narzędzia i nie tylko. Dlatego wdrażając taki system będziemy mogli zautomatyzować oraz przyspieszyć dużą liczbę procesów. Niewątpliwie w dobie postępującego Internetu Rzeczy jesteśmy w stanie podpiąć do systemu praktycznie każdą rzecz. Z pewnością geolokalizacja pracowników, drabin, wózków narzędziowych i widłowych, zwyżek jest już w zasięgu ręki.

Rozwiązanie to świetnie sprawdzi się w środowisku przemysłowym przy:
  • przezbrojeniach maszyn, podczas których wymienia się dużą liczbę elementów,
  • relokacji maszyn i urządzeń,
  • wykonywaniu wszelkiego rodzaju prac realizowanych przez firmy zewnętrzne i firmowe utrzymanie ruchu, gdzie wykorzystuje się dużą liczbę różnego rodzaju sprzętu.

W przemyśle przetwórstwa tworzyw sztucznych dość często występuje problem poszukiwania obecnej lokalizacji form wtryskowych, termoregulatorów czy podgrzewaczy. Podczas gdy staramy się zlokalizować, któryś z tym elementów upływa cenny czas i spada produktywność. Wydaje się, że takie rozwiązania jak najbardziej mają sens i są godne uwagi.

Spółka InnerWeb® tworzy system, który w dużych zakładach przemysłowych zastępuje papierowe pozwolenia – e-pozwoleniami, zarządza uprawnieniami pracowników firm zewnętrznych, informuje o zagrożeniach i ryzyku pracy, alarmuje, udostępnia informacje o lokalizacji narzędzi i obiektów.

InnerWeb® w rezultacie dostarcza:

  • E-pozwolenia
  • Geolokalizację pracowników
  • Geolokalizację narzędzi
  • Analitykę Ruchu
  • Ochronę PRZED-pożarową
  • Historię i Podgląd
  • Wirtualny skan wnętrza zakładu

W dobie Internetu Rzeczy, rozwiązania, które dokonują transformacji zakładu do statusu „iFactory” są bardzo ciekawe, zwłaszcza gdy naciskamy na bezpieczeństwo pracy zarówno pracowników jak i całego zakładu.

https://portalprzemyslowy.pl/?s=innerweb