Lokalizacja narzędzi, materiałów, urządzeń peryferyjnych na zakładzie.

Elastyczność produkcji oraz szybkie reagowanie na potrzeby klienta stały się wymogiem dzisiejszych czasów. W związku z tym wydajne oraz sprawne posługiwanie się narzędziami pracy jest wysoko cenione w branży przemysłowej.

Częste przezbrojenia, mnogość urządzeń oraz sprzętów wykorzystywanych w procesach produkcyjnych jest powalająca. Codzienna praca wielu zespołów opiera się na sprawnym zarządzaniu lokalizacją narzędzi, materiałów oraz wszelkiego rodzaju urządzeń peryferyjnych na terenie zakładu przemysłowego. Jak nad tym wszystkim zapanować i zapewnić odpowiednią płynność dla wielu procesów?

Należy zacząć od określenia problemu, który chcemy rozwiązać. Najczęstszym jest określenie dokładnej lokalizacji jakiś narzędzi. Zazwyczaj jest to urządzenie wykorzystywane przez niejedną osobę, a jego lokalizacja może znajdować się gdzieś na terenie zakładu. Obszar poszukiwań przeważnie obejmuje bardzo duże powierzchnie
i nie ogranicza się do jednego budynku.

Do tego typu zadań najlepiej sprawdzą się technologie z zakresu Przemysłu 4.0. Dzięki nim nasze fabryki stają się bardziej inteligentne. Digitalizacja oraz automatyzacja procesów umożliwia osiągnięcie niebywałych korzyści. Pozwoli przede wszystkim na redukcję kosztów wynikających ze straty czasu jaki ponosimy przy przezbrojeniach czy  wielu innych pracach. W środowisku przemysłowym system lokalizacji z podpiętym wszelkiego rodzaju sprzętem, który będziemy mogli w czasie rzeczywistym nadzorować to jest to. 

Obecnie najczęściej stosowanymi systemami do lokalizacji są te działające w technologii UWB ( Ultra Wideband ) i BLE ( Bluetooth Low Energy).

Ta pierwsza pozwala na lokalizację obiektów z dokładnością do kilkudziesięciu centymetrów. Jest to technologia, która się ciągle rozwija i wymaga stałego źródła zasilania. Zastosowanie tego rozwiązania jest dość kosztowną inwestycją ze względu na ceny i ilość urządzeń potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania.

Druga opcja jest znacznie tańszą i niesie ze sobą dużo więcej możliwości niż sama lokalizacja. W technologii BLE osiągniemy dokładność do kilku metrów, jednak jeżeli chodzi o warunki przemysłowe jest to w zupełności wystarczająca wartość.

Przykład zastosowania aplikacji mobilnych z wykorzystaniem technologii BLE:

Niemniej jednak obydwa systemy są godne uwagi i warto im się bliżej przyjrzeć. W szczególności jeżeli dzięki nim mamy osiągnąć zamierzony cel.

Autor: Bartłomiej Kaczmarczyk