Inteligentna fabryka czyli Smart Factory jest to koncepcja zakładu przemysłowego, wpisującego się w realia „czwartej rewolucji przemysłowej” czyli Przemysłu 4.0. Terminem tym określa się fabrykę, w której realizowana jest daleko idąca integracja i interakcja świata cyfrowego i fizycznego. Tego typu zakład bazuje na systemach cyber-fizycznych, ich integracji z wykorzystaniem przemysłowego Internetu Rzeczy oraz nowych metodach organizacji produkcji.

System InnerWeb kładzie bardzo duży nacisk na rozwiązania, które mają za zadanie ułatwić oraz zaoszczędzić czas pracownikom. Jednym z takich rozwiązań jest wystawianie elektronicznych pozwoleń na pracę czyli E-pozwoleń. E-pozwolenia to zdigitalizowane wersje papierowych dokumentów, które są automatycznie zapisywane na serwerze. Dzięki temu rozwiązaniu pracownicy ubiegający się o takie pozwolenia nie muszą wypełniać papierowej dokumentacji i szukać osób, które zatwierdzą im to pozwolenie. Wystarczy jedynie skorzystać z aplikacji, którą mają zainstalowaną na urządzeniu mobilnym. Pracownik wtedy uzupełnia jedynie podstawowe pola, a system zrobi już wszystko dalej sam. Do systemu InnerWeb możemy wprowadzać dużą ilość danych jak również podłączyć różne maszyny i urządzenia. Tak właśnie funkcjonuje Internet Rzeczy.

Mając dane w wersji elektronicznej możemy generować automatycznie statystyki, które do tej pory wymagały znacznie więcej uwagi i zaangażowania. System może sam kontrolować czy np. pracownicy mają aktualne badania lekarskie oraz uprawnienia. Nie trzeba szukać dokumentacji dotyczącej jakiegoś urządzenia czy maszyny. Wszystko to jest podpięte w wersji elektronicznej do aplikacji InnerWeb.

Jest to możliwe dzięki zastosowaniu urządzeń iBeacon oraz specjalnie dedykowanemu oprogramowaniu. W związku z tym aplikacja, którą będziemy mieli zainstalowaną w telefonie w czasie rzeczywistym zlokalizuje wszelkiego rodzaju narzędzia i nie tylko. Dlatego wdrażając taki system będziemy mogli zautomatyzować oraz przyspieszyć dużą liczbę procesów. Niewątpliwie w dobie postępującego Internetu Rzeczy jesteśmy w stanie podpiąć do systemu praktycznie każdą rzecz. Z pewnością geolokalizacja pracowników, drabin, wózków narzędziowych i widłowych, zwyżek jest już w zasięgu ręki.

Rozwiązanie to świetnie sprawdzi się w środowisku przemysłowym przy:
  • przezbrojeniach maszyn, podczas których wymienia się dużą liczbę elementów,
  • relokacji maszyn i urządzeń,
  • wykonywaniu wszelkiego rodzaju prac realizowanych przez firmy zewnętrzne i firmowe utrzymanie ruchu, gdzie wykorzystuje się dużą liczbę różnego rodzaju sprzętu.

W przemyśle przetwórstwa tworzyw sztucznych dość często występuje problem poszukiwania obecnej lokalizacji form wtryskowych, termoregulatorów czy podgrzewaczy. Podczas gdy staramy się zlokalizować, któryś z tym elementów upływa cenny czas i spada produktywność. Wydaje się, że takie rozwiązania jak najbardziej mają sens i są godne uwagi.

Spółka InnerWeb® tworzy system, który w dużych zakładach przemysłowych zastępuje papierowe pozwolenia – e-pozwoleniami, zarządza uprawnieniami pracowników firm zewnętrznych, informuje o zagrożeniach i ryzyku pracy, alarmuje, udostępnia informacje o lokalizacji narzędzi i obiektów.

InnerWeb® w rezultacie dostarcza:

  • E-pozwolenia
  • Geolokalizację pracowników
  • Geolokalizację narzędzi
  • Analitykę Ruchu
  • Ochronę PRZED-pożarową
  • Historię i Podgląd
  • Wirtualny skan wnętrza zakładu

W dobie Internetu Rzeczy, rozwiązania, które dokonują transformacji zakładu do statusu „iFactory” są bardzo ciekawe, zwłaszcza gdy naciskamy na bezpieczeństwo pracy zarówno pracowników jak i całego zakładu.

https://portalprzemyslowy.pl/?s=innerweb